PLAN ADORACJI PANA JEZUSA W CIEMNICY I GROBIE PAŃSKIM
WIELKI CZWARTEK
godz. 18.00 – MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ
godz. 19.00 – 20.00 – mieszkańcy bloków nr 46, 47, 48, 50
godz. 20.00 – 21.00 – mieszkańcy bloków nr 41, 42, 43, 45
godz. 21.00 – 22.00 – mieszkańcy bloków nr 37, 38, 39, 40
WIELKI PIĄTEK
godz. 8.00 – 9.00 – mieszkańcy bloku nr 51, ul. Przesmyk, ul. Przeskok, ul. Wylot
godz. 9.00 – 10.00 – mieszkańcy ul. Targowej, ul. Jana Pawła II, ul. Sieneńskiej
godz. 10.00 – 11.00 – mieszkańcy ul. Iłżeckiej, ul. Mokrej, ul. Jesiennej,ul. Torfowej, ul. Letniej, ul. Wiosennej
godz. 11.00 – 12.00 – mieszkańcy, ul. Zielnej, ul. Wodnej, ul. Botanicznej,ul. Trzeciaków, ul. Kruczkowskiego, ul. Waryńskiego
godz. 12.00 – 13.00 – mieszkańcy bloków nr 32, 33, 34, 36
godz. 13.00 – 14.00 – mieszkańcy bloków nr 26, 27, 30, 31
godz. 14.00 – 15.00 – mieszkańcy bloków nr 22, 23, 24, 25
godz. 15.00 – 16.00 – mieszkańcy bloków nr 17, 18, 20, 21
godz. 16.00 – 17.00 – mieszkańcy bloków nr 13, 14, 15, 16
godz. 17.30 – DROGA KRZYŻOWA I LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ
godz. 20.00 – 21.00 – mieszkańcy bloków nr 5, 7, 8, 9
godz. 21.00 – 22.00 – mieszkańcy bloków nr 1, 2, 3, 4
WIELKA SOBOTA
godz. 8.00 – 19.00 – Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie
godz. 9.00 – 12.00 – Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny
godz. 19.00 – WIGILIA PASCHALNA
- Dzisiejsza niedziela, to piąta niedziela miesiąca i jest to Niedziela Męki Pańskiej, czyli Niedziela Palmowa. Będziemy wspominać uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm na każdej Mszy Świętej. O godz. 9.00 poświecenie palm pod krzyżem misyjnym. Spotkanie modlitewno-formacyjne dla dzieci z klas III i ich rodziców w niedzielę 29 marca o godz. 12.00. Po Mszy Świętej spotkanie katechetyczne.Zapraszamy dziś na ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym. Taca z Gorzkich Żalów przeznaczona jest na wystrój Grobu Pańskiego i Ciemnicy. Prosimy o wpisywanie swoich próśb i podziękowań w Księdze podziękowań i próśb za wstawiennictwem naszego Patrona św. Kazimierza Królewicza. Drugie nabożeństwo już 4 kwietnia. Zapraszamy.
- Prosimy dzieci by w czasie Wielkiego Postu swoje puszki z darem serca składały do przygotowanej przez panią Małgosię Łabuz większej Puszki. Ten dar przekażemy na Hospicjum w Wilnie.
- We wtorek na godz. 10.00 prosimy kilku panów do pomocy przy przygotowaniu Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
- W środę o godz. 16.15 spotkanie modlitewno-formacyjne Wspólnoty Rycerzy Niepokalanejw salce na plebanii. O godz. 17.00 wystawienie N. Sakramentu i nabożeństwo wynagradzające NSPJ, które poprowadzi wspólnota Intronizacyjna Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja potrwa do godz. 22.00.
- W Wielki Piątek ks. Proboszcz wyjątkowo uda się do chorych z Komunią świętą od godz. 9.00 oraz ks. Zbigniew.
Adorację rozpoczniemy o godz. 8.00. O godz. 17.30 zapraszamy na drogę krzyżową, po której będziemy sprawowali Liturgię Męki Pańskiej. Po jej zakończeniu, adoracja przy Grobie Pańskim. Plan adoracji na Wielki Czwartek i Wielki Piątek wywieszony jest w gablocie. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 22.00. Ofiary składane tego dnia są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. W tym dniu wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. - Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. W Wielką Sobotę, przynosząc do pobłogosławienia pokarmy na stół wielkanocny, pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi za dzieło odkupienia. Błogosławieństwo pokarmów od godz. 9.00 do 12.00 co godzinę na placu przy krzyżu misyjnym. Zapraszamy na drugie nabożeństwo do św. Kazimierza Królewicza na 18.30. O godz. 19.00 rozpocznie się Wigilia Paschalna. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Przynosimy świece chrzcielne.
- Przyszła niedziela, to pierwsza niedziela miesiąca i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Rezurekcja o godz.5.30. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. Tego dnia Msze święte jeszcze o godz. 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Zmiana tajemnic różańcowych po Mszy świętej o godz. 9.00. Bóg w swojej wielkiej miłości nie zostawił nas samych, ale w Jezusie Chrystusie ofiarował nam nowe życie. Niech wielkanocna radość płynąca ze zmartwychwstania Pana będzie udziałem nas wszystkich. Niech Zwycięzca śmierci, piekła i szatana umacnia wiarę, nadzieję i miłość w naszych rodzinach i społecznościach, wspomaga na drogach codzienności oraz oświeca blaskiem swojej prawdy.Natomiast w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego: 7.00; 9.00; 10.30; 12.00; 18.00.
- W zakrystii są do nabycia baranki wielkanocne jako ofiara wielkopostna na Caritas – 8 zł.
- Drukarnia Diecezji Sandomierskiej przygotowała pakiety na peregrynację obrazu Bożego Miłosierdzia. Dziękuję Legionowi Maryi za podjęcie się trudu sprzedaży przygotowanych pakietów, flag, chorągiewek, proporczyków, ozdób na okna naszych mieszkań, dzienniczka s. Faustyny, śpiewnika, obrazu Bożego Miłosierdzia oraz do ozdoby drogi przejazdu samochodu – kaplicy.
- 12 kwietnia w niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 12.00 rozpocznie się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji i w naszym mieście. Zamówione intencje Mszy świętych z godz. 12.00 będą odprawione o godz. 9.00.
- W świątyni jest ustawiona puszka gdzie możemy składać ofiary na poszkodowanych w czasie wojny na Ukrainie dla dzieci z Mariupola. W imieniu o. Marka Kowalskiego składam wam serdeczne – Bóg zapłać!
- Dziękujemy za posprzątanie kościoła 4 mieszkańcom z Bl. 8. Nasz udział w sprzątaniu jest obowiązkiem i wyrazem chrześcijańskiej miłości i wdzięczności naszego serca wobec osób, które przygotowały świątynię w zeszłym tygodniu.
Katecheza 29 marca 2026.
Jak interpretować tło wizerunku Jezusa Miłosiernego?
Tło obrazu Jezusa Miłosiernego w wersji wileńskiej, autorstwa Eugeniusz Kazimierowskiego, pomaga nam głębiej zrozumieć przesłanie całego wizerunku. Obrazposiada ciemne, jednolite tło. Nie ma tam żadnych szczegółów ani konkretnych detali. Taprostota nie jest przypadkowa – kieruje naszą uwagę na Jezusa i ukazuje ważną prawdę oJego działaniu w świecie.Na tle tej ciemności wyraźnie widać postać Jezusa, który kroczy w stronę człowieka.Nie stoi w miejscu ani nie jest daleki – idzie, zbliża się, wychodzi naprzeciw. To bardzoważny znak: Bóg nie czeka, aż człowiek sam do Niego przyjdzie, ale pierwszy podejmujeinicjatywę. Wchodzi w ludzkie życie, nawet wtedy, gdy jest ono pełne trudności, grzechu czyzagubienia. Ciemne tło można rozumieć jako symbol mroków życia: lęku, cierpienia,niepewności, a także grzechu. Każdy człowiek doświadcza takich momentów, kiedy wszystkowydaje się trudne i niezrozumiałe. Właśnie w taką rzeczywistość wchodzi Jezus. Na tleciemności Jego postać staje się jak światło – jasna, spokojna i pełna pokoju. Promieniewychodzące z Jego serca jeszcze bardziej podkreślają, że przynosi On łaskę, która rozpraszamrok.To przesłanie obrazu znajduje potwierdzenie w słowach Pisma Świętego. Jezus mówio sobie: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, leczbędzie miał światło życia” (J 8,12). Te słowa doskonale oddają sens obrazu. Jezus nie tylkomówi o świetle – On sam jest światłem, które prowadzi człowieka przez ciemności życia. KtoMu zaufa, nie pozostaje sam w swoich trudnościach. Warto także zauważyć, że brakkonkretnego tła oznacza, iż Jezus przychodzi do każdego człowieka – niezależnie od miejsca iczasu. Nie jest związany z jednym środowiskiem. Jego miłosierdzie jest uniwersalne. Każdymoże zobaczyć w tym obrazie swoją własną historię i swoje życie.Wpatrując się w obraz i uwzględniając symbolikę poszczególnych jego elementów uczymysię kilku ważnych prawd. Po pierwsze, że Jezus przychodzi do człowieka pierwszy inieustannie wychodzi mu naprzeciw. Po drugie, że nawet największe ciemności nie są wstanie zatrzymać Jego światła. Po trzecie, że każdy człowiek – bez względu na swoją sytuację– może spotkać Jezusa, który przynosi pokój i nadzieję. Patrząc na ten obraz, jesteśmyzaproszeni, aby zobaczyć w nim nie tylko piękny wizerunek, ale rzeczywistość naszego życia.Jezus idzie także do nas. Wchodzi w nasze codzienne sprawy, nasze trudności i nasze lęki. Ajeśli pozwolimy Mu działać, Jego światło rozjaśni nawet najciemniejsze miejsca naszego serca.
- Dzisiejsza niedziela, to czwarta niedziela miesiąca i piata niedziela Wielkiego Postu. Zgodnie z tradycją w V Niedzielę Wielkiego Postu w kościołach zasłaniane są krzyże, a duchowe rozważania będą miały charakter pasyjny.Dziś spotkanie modlitewno-formacyjne dla młodzieży z klas 8 i ich rodziców o godz. 12.00. Po Mszy Świętej spotkanie katechetyczne.Zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17:15. Taca z Gorzkich Żalów przeznaczona jest na wystrój Grobu Pańskiego i Ciemnicy. Spotkania dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców odbywają się w pierwsze niedziele miesiąca, a spotkania modlitewno-formacyjne dla młodzieży z klas 8 w drugą niedzielę miesiąca. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami w każdą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 12.00. Na tej Mszy będzie kazanie do dzieci, a na koniec błogosławieństwo wszystkich dzieci. Prosimy, aby rodzice zachęcali dzieci, a szczególnie młodzież przygotowującą się do bierzmowania, by zaangażowali się w grupy parafialne szczególnie scholę i ministrantów. Prosimy o wpisywanie swoich próśb i podziękowań w Księdze podziękowań i próśb za wstawiennictwem naszego Patrona św. Kazimierza Królewicza. Drugie nabożeństwo już 4 kwietnia. Zapraszamy.
- Prosimy dzieci by w czasie Wielkiego Postu swoje puszki z darem serca składały do przygotowanej przez panią Małgosię Łabuz większej Puszki. Ten dar przekażemy na Hospicjum w Wilnie.
- W środę uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia. Pomódlmy się w intencji poczętych dzieci i włączmy się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. O godz. 17.00 wystawienie N. Sakramentu i nabożeństwo wynagradzające NSPJ, które poprowadzi wspólnota Intronizacyjna Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- Przeżywamy Rekolekcje Wielkopostne, w poniedziałek spowiedź wielkopostna 10.00 – 12.00 i po południu 15.30 – 17.30. Ofiary składane podczas rekolekcji przeznaczone na sanktuarium Jasnogórskie. Rekolekcje prowadzi o. Mariusz Lorenc, strażnik cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
- Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia są nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz. 16.30 dzieci, zwłaszcza przygotowujące się do I Komunii Św. oraz młodzież ze szkoły podstawowej. Natomiast dorosłych zapraszamy na Drogę Krzyżową o godz. 17:15.
- Przyszła niedziela, to piąta niedziela miesiąca i jest to Niedziela Męki Pańskiej, czyli Niedziela Palmowa. Będziemy wspominać uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm na każdej Mszy Świętej. O godz. 9.00 poświecenie palm pod krzyżem misyjnym.Spotkanie modlitewno-formacyjne dla dzieci z klas III i ich rodziców w niedzielę 29 marca o godz. 12.00. Po Mszy Świętej spotkanie katechetyczne.
- W zakrystii są do nabycia baranki wielkanocne jako ofiara wielkopostna na Caritas – 10zł.
- Drukarnia Diecezji Sandomierskiej przygotowała pakiety na peregrynację obrazu Bożego Miłosierdzia. Dziękuję Legionowi Maryi za podjęcie się trudu sprzedaży przygotowanych pakietów, flag, chorągiewek, proporczyków, ozdób na okna naszych mieszkań, dzienniczka s. Faustyny, śpiewnika oraz do ozdoby drogi przejazdu samochodu – kaplicy.
- W piątek 27 marca zapraszamy na Ostrowiecką Drogę Krzyżową ulicami miasta.Rozpocznie się o godz. 19.00 w kościele św. Jadwigi na Stawkach, a zakończy się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Ogrodach, gdzie 12 kwietnia w niedzielę Miłosierdzia Bożego rozpocznie się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji i w naszym mieście.
- W świątyni jest ustawiona puszka gdzie możemy składać ofiary na poszkodowanych w czasie wojny na Ukrainie dla dzieci z Mariupola. W imieniu o. Marka Kowalskiego składam wam serdeczne – Bóg zapłać!
- Dziękujemy za posprzątanie kościoła 4 mieszkańcom z Bl. 7. Na przyszły tydzień prosimy o posprzątanie świątyni mieszkańców z Bl. 8. Jednocześnie przypominamy, że sprzątanie rozpoczynamy po porannej Mszy św. w sobotę. Nasz udział w sprzątaniu jest obowiązkiem i wyrazem chrześcijańskiej miłości i wdzięczności naszego serca wobec osób, które przygotowały świątynię w zeszłym tygodniu.
Katecheza 22 marca 2026.
Jak należy rozumieć słowa: Jezu Ufam Tobie?
Podpis „Jezu, ufam Tobie” umieszczony na obrazie Jezusa Miłosiernego nie jest jedynie dodatkiem czy pobożnym hasłem. Stanowi on istotną część całego orędzia o Bożym miłosierdziu, jakie Jezus przekazał przez św. Faustynę Kowalską. Już podczas pierwszego objawienia Jezus wyraźnie zaznaczył, że obraz ma być opatrzony tym właśnie podpisem. Nie chodziło jednak tylko o same słowa, ale o głęboką postawę serca, jaką one wyrażają.
W czasie powstawania obrazu w Wilnie ks. Michał Sopoćko zastanawiał się, czy nie lepiej byłoby umieścić pod wizerunkiem bardziej uroczysty tytuł, na przykład „Chrystus, Król Miłosierdzia”. Była to propozycja teologicznie piękna i podniosła. Jednak Jezus pragnął, aby na obrazie znalazły się słowa proste i bliskie każdemu człowiekowi: „Jezu, ufam Tobie”. Tym samym wskazał, że najważniejsze nie jest tylko poznanie prawdy o Jego miłosierdziu, ale osobista odpowiedź człowieka – odpowiedź ufności. Podpis ten nie jest więc zwykłym napisem. Jest modlitwą. Jest aktem zawierzenia, który człowiek wypowiada wobec Boga. Można powiedzieć, że obraz Jezusa Miłosiernego pokazuje, jaki jest Bóg – pełen miłości i łaski – a podpis „Jezu, ufam Tobie” ukazuje, jaka powinna być odpowiedź człowieka.
Warto zauważyć, że istota tego podpisu nie polega jedynie na dokładnym brzmieniu tych trzech słów. Chodzi o sens, jaki wyrażają. Dlatego można je oddać także innymi słowami, takimi jak: „Jezu, polegam na Tobie” czy „Jezu, całkowicie Ci się powierzam”. Najważniejsze jest to, aby w sercu człowieka była prawdziwa ufność i zawierzenie Bogu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że orędzie o Bożym miłosierdziu jest skierowane do całego świata. Dlatego podpis ten nie jest związany tylko z jednym językiem czy narodem. Może być wypowiadany w każdym języku, bo jego przesłanie jest uniwersalne. Bóg pragnie, aby każdy człowiek – niezależnie od miejsca i kultury – mógł zwrócić się do Niego z ufnością.
Słowa „Jezu, ufam Tobie” mają być także źródłem pociechy i pokoju, szczególnie dla tych, którzy cierpią, przeżywają trudności lub czują się zagubieni. W chwilach lęku i niepewności człowiek może powtarzać ten akt ufności, powierzając Jezusowi swoje życie. W tych prostych słowach kryje się wielka siła duchowa, ponieważ kierują one serce człowieka ku Bogu.
Jednocześnie podpis ten przypomina, że ufność nie jest czymś łatwym ani oczywistym. Wymaga wiary, pokory i otwartości. Człowiek często chce polegać tylko na sobie, kontrolować swoje życie i mieć wszystko pod własną władzą. Tymczasem Jezus zaprasza do innej drogi – drogi zawierzenia, w której człowiek oddaje Bogu swoje troski, lęki i nadzieje. „Jezu, ufam Tobie” to nie tylko zdanie – to sposób życia. To droga, która prowadzi do pokoju serca, do doświadczenia Bożego miłosierdzia i do głębokiej relacji z Bogiem, który nigdy nie przestaje kochać człowieka.
- Dzisiejsza niedziela, to druga niedziela miesiąca i III Niedziela Wielkiego Postu. Duchowo i materialnie wspieramy naszego rodaka o. Michała Szawana posługującego na misjach w Papui Nowej Gwinei. O godz. 12.00 spotkanie modlitewno - formacyjne dla kandydatów do bierzmowania. Po Mszy Świętej spotkanie katechetyczne. Moje szczególne podziękowania za zorganizowanie uroczystości odpustowe św. Kazimierza Królewicza – VIII edycja Kaziuków Ostrowieckich – Komitetowi Organizacyjnemu. Niech św. Kazimierz Królewicz uprasza dla was i waszych rodzin Boże hojne błogosławieństwo i ma was w szczególnej opiece. Zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17:15. Taca z Gorzkich Żalów przeznaczona jest na wystrój Grobu Pańskiego i Ciemnicy. Spotkania dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców odbywają się w pierwsze niedziele miesiąca, a spotkania dla kandydatów do bierzmowania w drugą niedzielę miesiąca. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami w każdą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 12.00. Na tej Mszy będzie kazanie do dzieci, a na koniec błogosławieństwo wszystkich dzieci. Prosimy, aby rodzice zachęcali dzieci, a szczególnie młodzież przygotowującą się do bierzmowania, by zaangażowali się w grupy parafialne szczególnie scholę i ministrantów. Prosimy o spisywanie w Księdze podziękowań i próśb za wstawiennictwem naszego Patrona św. Kazimierza Królewicza. Drugie nabożeństwo już 4 kwietnia. Zapraszamy.
- Prosimy dzieci by o czasie Wielkiego Postu swoje puszki składać do przygotowanej przez panią Małgosię Łabuz większej Puszki. Ten dar przekażemy na Hospicjum w Wilnie.
- W poniedziałek zapraszamy na próbę kandydatów do bierzmowania o godz. 16.00 w kościele św. Kazimierza Królewicza.
- We wtorek (10 marca) rozpoczynamy nowennę przeduroczystością św. Józefa.
- W środę o godz. 17.00 wystawienie N. Sakramentu i nabożeństwo wynagradzające NSPJ, które poprowadzi wspólnota Intronizacyjna Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- W czwartek od godz. 16.00 spowiedź młodzieży i ich świadków oraz rodziców.
- W piątek 20 marca z Kolegiaty św. Michała Archanioła, wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż. Rozpoczęcie Mszą Świętą o godz. 20.00. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 16 marca o godz. 19.00 w sali Michael przy parafii św. Michała Archanioła.
- W sobotę na Mszy świętej o godz. 18.00 J. E. Ks. Bp Ordynariusz udzieli młodzieży sakramentu Bierzmowania. Prosimy by skorzystać w tym dniu z Mszy św. o godz. 7.00. i pozostawić ławki dla młodzieży i ich rodzin.
- Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia są nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz. 16.30 dzieci i młodzież zwłaszcza przygotowujące się do I Komunii Św. oraz kandydatów do bierzmowania. Natomiast dorosłych o godz. 17:15.
- Przyszła niedziela to trzecia niedziela miesiąca. Taca przeznaczona na wystrój naszej świątyni. Zapraszamy na spotkanie modlitewno-formacyjne dla dzieci z klas III i ich rodziców ogodz. 12.00. Po Mszy Świętej spotkanie katechetyczne.
- W świątyni jest ustawiona puszka gdzie możemy składać ofiary na poszkodowanych w czasie wojny na Ukrainie dla dzieci z Mariupola. W imieniu o. Marka Kowalskiego składam wam serdeczne – Bóg zapłać!
- Dziękujemy za posprzątanie kościoła 5 osobom z Bl. 4. Na przyszły tydzień prosimy o posprzątanie świątyni mieszkańców z Bl. 5. Jednocześnie przypominamy, że sprzątanie rozpoczynamy po porannej Mszy św. w sobotę. Nasz udział w sprzątaniu jest obowiązkiem i wyrazem chrześcijańskiej miłości i wdzięczności naszego serca wobec osób, które przygotowały świątynię w zeszłym tygodniu.
Katecheza 8 marca 2026.
Jezus objawia św. Faustynie swój miłosierny wizerunek
Pierwsze ważne doświadczenia duchowe Faustyna przeżywała już wcześniej, jednak przełomowy moment nastąpił w 1931 roku w klasztorze w Płocku. Wtedy – jak sama zapisała w swoim duchowym dzienniku – ujrzała Jezusa ubranego w białą szatę. Jedna ręka była uniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała skraju szaty na piersi. Z tego uchylenia szaty wychodziły dwa promienie: jeden czerwony, a drugi blady. Podczas tego objawienia Jezus powiedział do niej, aby namalować obraz według tego widzenia z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”. Wyjaśnił także, że promienie symbolizują krew i wodę, które wypłynęły z Jego przebitego boku na krzyżu, a które są znakiem miłosierdzia dla całego świata.
To wydarzenie było początkiem szczególnej misji, jaką Bóg powierzył Faustynie. Jezus stopniowo przekazywał jej kolejne prośby i wskazówki dotyczące szerzenia orędzia o Bożym Miłosierdziu. Początkowo Faustyna nie rozumiała w pełni tego zadania i często czuła się niegodna tak wielkiej misji. Jednak Jezus zapewniał ją, że wybrał ją właśnie dlatego, że jest mała i pokorna, aby przez nią przypomnieć światu o swoim miłosierdziu.
Na polecenie spowiednika Faustyna zaczęła zapisywać swoje doświadczenia duchowe. Z tych zapisków powstało dzieło znane dziś jako „Dzienniczek”. To w nim znajdują się słowa Jezusa, które ukazują ogrom Jego miłości do człowieka i pragnienie, aby ludzie ufali Jego miłosierdziu. Jezus wielokrotnie powtarzał Faustynie, że największą przeszkodą w przyjęciu łaski jest brak zaufania. Początki objawień nie były łatwe. Faustyna spotykała się z niezrozumieniem, a czasem także z wątpliwościami ze strony innych. Sama również przeżywała chwile trudności i wewnętrznej walki. Jednak mimo tych doświadczeń była posłuszna Bogu i swoim przełożonym.
Historia początków objawień przypomina nam, że Bóg często działa w prostocie i ciszy codziennego życia. Wybiera ludzi pokornych, aby przez nich przekazać światu ważne prawdy. Objawienia dane Faustynie nie przyniosły nowej nauki wiary, ale pomogły na nowo odkryć prawdę, która od zawsze była obecna w Ewangelii – że Bóg jest bogaty w miłosierdzie i pragnie zbawić każdego człowieka. Początek objawień o Bożym Miłosierdziu jest więc zaproszeniem dla każdego z nas, aby jeszcze bardziej zaufać Bogu. Jezus przypomina przez Faustynę, że niezależnie od naszych słabości możemy zawsze przyjść do Niego, bo Jego miłosierdzie jest większe niż każdy grzech i każde ludzkie zagubienie.
Rekolekcje Wielkopostne w Parafii św. Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim
20 – 23 marca 2026 roku.
Piątek (20 marca)
7.00 Msza św. z nauka ogólną
16.30 Droga Krzyżowa dla dzieci
17.15 Droga Krzyżowa dla do rosłych
18.00 Msza św. z nauka ogólną i Apel Jasnogórski
Sobota (21 marca)
7.00 Msza św. z nauka ogólną
16.00 Msza św. z nauka ogólną i Apel Jasnogórski
Niedziela (22 marca)
7.00 Msza św. z nauka ogólną
9.00 Msza św. z nauka ogólną
10.30 Msza św. z nauka ogólną
12.00 Msza św. z nauka dla dzieci
18.00 Msza św. z nauka ogólną i Apel Jasnogórski
Poniedziałek (23 marca)
SPOWIEDZ WIELKOPOSTNA
7.00 Msza św. na zakończenie rekolekcji
10.00 – 12.00SPOWIEDŹ
15.30 – 17.30 SPOWIEDŹ
18.00 Msza św. na zakończenie rekolekcji
TRANSMISJA NA ŻYWO
OFIARA SKŁADANA PODCZAS REKOLEKCJI JEST WYNAGRODZENIEM DLA REKOLEKCJONISTY
- Dzisiejsza niedziela, to trzecia niedziela miesiąca i czwarta niedziela Wielkiego Postu. Taca przeznaczona na wystrój naszej świątyni. Zapraszamy na spotkanie modlitewno-formacyjne dla dzieci z klas III i ich rodziców o godz. 12.00. Po Mszy Świętej spotkanie katechetyczne.Zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17:15. Taca z Gorzkich Żalów przeznaczona jest na wystrój Grobu Pańskiego i Ciemnicy. Spotkania dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców odbywają się w pierwsze niedziele miesiąca, a spotkania dla kandydatów do bierzmowania w drugą niedzielę miesiąca. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami w każdą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 12.00. Na tej Mszy będzie kazanie do dzieci, a na koniec błogosławieństwo wszystkich dzieci. Prosimy, aby rodzice zachęcali dzieci, a szczególnie młodzież przygotowującą się do bierzmowania, by zaangażowali się w grupy parafialne szczególnie scholę i ministrantów. Prosimy o wpisywanie swoich próśb i podziękowań w Księdze podziękowań i próśb za wstawiennictwem naszego Patrona św. Kazimierza Królewicza. Drugie nabożeństwo już 4 kwietnia. Zapraszamy.
- Prosimy dzieci by o czasie Wielkiego Postu swoje puszki składać do przygotowanej przez panią Małgosię Łabuz większej Puszki. Ten dar przekażemy na Hospicjum w Wilnie.
- Od wtorku (10 marca) trwa nowenna przed uroczystością św. Józefa.
- W środę o godz. 17.00 wystawienie N. Sakramentu i nabożeństwo wynagradzające NSPJ, które poprowadzi wspólnota Intronizacyjna Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- W czwartek uroczystość św. Józefa Msza św. o godz. 7.00 i 18.00.
- W piątek rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne, sobota, niedziela, w poniedziałek spowiedź wielkopostna 10.00 – 12.00 i po południu 15.30 –17.30. Ofiary składane podczas rekolekcji przeznaczone na sanktuarium Jasnogórskie. Rekolekcje poprowadzi o. Mariusz Lorenc, strażnik cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
- W piątek 20 marca z Kolegiaty św. Michała Archanioła, wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż. Rozpoczęcie Mszą Świętą o godz. 20.00. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 16 marca o godz. 19.00 w sali Michael przy parafii św. Michała Archanioła.
- Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia są nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz. 16.30 dzieci i młodzież zwłaszcza przygotowujące się do I Komunii Św. oraz kandydatów do bierzmowania. Natomiast dorosłych o godz. 17:15.
- Przyszła niedziela to czwarta niedziela miesiąca i piata niedziela Wielkiego Postu. Spotkanie modlitewno-formacyjne dla młodzieży z klas 8i ich rodziców w niedzielę 22 marca o godz. 12.00. Po Mszy Świętej spotkanie katechetyczne.
- W świątyni jest ustawiona puszka gdzie możemy składać ofiary na poszkodowanych w czasie wojny na Ukrainie dla dzieci z Mariupola. W imieniu o. Marka Kowalskiego składam wam serdeczne – Bóg zapłać!
- Dziękujemy za nie posprzątanie kościoła mieszkańcom z Bl. 5. Na przyszły tydzień prosimy o posprzątanie świątyni mieszkańców z Bl. 7. Jednocześnie przypominamy, że sprzątanie rozpoczynamy po porannej Mszy św. w sobotę. Nasz udział w sprzątaniu jest obowiązkiem i wyrazem chrześcijańskiej miłości i wdzięczności naszego serca wobec osób, które przygotowały świątynię w zeszłym tygodniu.
Katecheza 15 marca 2026r.
Jak powstał pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego?
Podczas ostatniej katechezy poznaliśmy historię jednego z najważniejszych objawień o Bożym Miłosierdziu, jakie miała Święta Siostra Faustyna Kowalska. Podczas jednego z widzeń w 1931 roku Jezus polecił jej, aby namalować obraz według tego, co zobaczyła: Chrystus miał być ubrany w białą szatę, jedną ręką błogosławić, a z uchylenia szaty na piersiach miały wychodzić dwa promienie – blady i czerwony. Pod obrazem miał znaleźć się napis: „Jezu, ufam Tobie”. Jezus wyjaśnił Faustynie, że obraz ten ma przypominać ludziom o Jego miłosierdziu i zachęcać do ufności wobec Boga.
Realizacja tej prośby nie była jednak łatwa. Faustyna nie potrafiła malować i długo nie wiedziała, w jaki sposób spełnić polecenie Jezusa. Dopiero kiedy trafiła do Wilna i poznała swojego spowiednika, ks. Michała Sopoćkę, sprawa zaczęła nabierać realnych kształtów. Kapłan ten postanowił pomóc w wykonaniu obrazu.
W 1934 roku ks. Sopoćko zlecił namalowanie obrazu artyście z Wilna, Eugeniuszowi Kazimirowskiemu. Praca nad tym dziełem trwała kilka miesięcy. Faustyna regularnie przychodziła do pracowni malarza, aby wskazywać, jak powinien wyglądać Jezus zgodnie z widzeniem, które otrzymała. Opisywała szczegóły postawy Chrystusa, układ rąk oraz wygląd promieni wychodzących z uchylenia szaty na piersiach. Mimo tych starań Faustyna przyznawała później, że żaden obraz nie jest w stanie w pełni oddać piękna Jezusa, którego widziała w objawieniu.
Ciekawym szczegółem tej historii jest to, że podczas pracy nad obrazem ks. Sopoćko pomagał malarzowi również w sposób bardzo praktyczny. Według przekazów pozował on artyście, aby łatwiej było oddać postać stojącego Chrystusa i właściwe proporcje sylwetki. Dzięki temu malarz mógł lepiej uchwycić postawę Jezusa przedstawionego na obrazie.
Gdy obraz został ukończony, Faustyna początkowo była zasmucona, ponieważ uważała, że nie oddaje on w pełni tego, co zobaczyła w wizji. Wtedy – jak zapisała w swoim „Dzienniczku” – Jezus pocieszył ją, mówiąc, że nie w pięknie farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu, lecz w łaskach, które On sam będzie przez niego udzielał ludziom. Pierwsze publiczne wystawienie obrazu miało miejsce w 1935 roku w Wilnie podczas uroczystości religijnych w Ostrej Bramie. Wtedy właśnie po raz pierwszy wierni mogli zobaczyć wizerunek Jezusa Miłosiernego z napisem „Jezu, ufam Tobie”. Od tego momentu obraz zaczął stopniowo stawać się znakiem kultu Bożego Miłosierdzia, który z czasem rozprzestrzenił się na cały świat.
Historia powstania obrazu pokazuje, jak Bóg posługuje się współpracą wielu ludzi. Potrzebna była pokorna wiara św. Faustyny, roztropność i pomoc ks. Sopoćki oraz talent malarza Kazimirowskiego. Dzięki ich wspólnemu wysiłkowi powstał obraz, który jest streszczeniem kultu do Miłosierdzia Bożego i przypomina ludziom o najważniejszym przesłaniu: Bóg jest bogaty w miłosierdzie i pragnie, aby każdy człowiek z ufnością zwracał się do Niego słowami: „Jezu, ufam Tobie”.
- Dzisiejsza niedziela, to pierwsza niedziela miesiąca i główne uroczystości odpustowe św. Kazimierza Królewicza – VIII edycja Kaziuków Ostrowieckich. Po Mszy św. o godz. 9.00 zmiana tajemnic różańcowych. Zapraszamy z Komitetem Organizacyjnym na Mszę św. o godz. 12.00 na której będzie obecny św. Kazimierz Królewicz wraz ze swoja świtą dworską. Po Mszy świętej piknik rodzinny św. Kazimierza Królewicza. Witamy małych królewiczówśw. Kazimierza, i dziewczynki dworki posługujących na dworze św. Kazimierza. Zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17:15. Taca z Gorzkich Żalów przeznaczona jest na wystrój Grobu Pańskiego i Ciemnicy. Spotkania dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców odbywają się w pierwsze niedziele miesiąca, a spotkania dla kandydatów do bierzmowania w drugą niedzielę miesiąca. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami w każdą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 12.00. Na tej Mszy będzie kazanie do dzieci, a na koniec błogosławieństwo wszystkich dzieci. Prosimy, aby rodzice zachęcali dzieci, a szczególnie młodzież przygotowującą się do bierzmowania, by zaangażowali się w grupy parafialne szczególnie scholę i ministrantów. Dziękujemy za udział w nowennie przed uroczystością odpustową oraz za udział w 40 - godzinne Nabożeństwo Eucharystyczne. Jest też prośba parafian, aby 4 dnia każdego miesiąca zanosić podziękowania i prośby za wstawiennictwem naszego Patrona św. Kazimierza Królewicza. Pierwsze nabożeństwo już 4 marca. Zapraszamy.
- Dziękuję za uświetnienie pierwszego dnia naszego świętowania w sobotę po Mszy św. o godz. 18.00 za koncert państwu Kicińskim Marcie i Grzegorzowiz fundacji „Aniołów Miłosierdzia” i dane świadectwo oraz dzieciom z Katolickiego Zespołu Edukacyjnego za taniec aniołów. Wczoraj i dziś zbiórka do puszek na Hospicjum w Wilnie.
- W poniedziałek o godz. 16.00 w kościele św. Kazimierza Królewicza spotkanie kandydatów do bierzmowania.
- W środę nasza Parafialna uroczystość św. Kaźmierza Królewicza Msze św. o godz. 7.00; 9.00; 18.00. O godz. 16.15 spotkanie modlitewno – formacyjneWspólnoty Rycerzy Niepokalanejw salce na plebanii. O godz. 17.00 wystawienie N. Sakramentu i nabożeństwo wynagradzające NSPJ, które poprowadzi wspólnota Intronizacyjna Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W pierwszy czwartek miesiąca spotkanie modlitewno-formacyjne Przyjaciół WSD o godz. 16.45. w salce na plebanii. Wystawienie N. Sakramentu o godz. 17.30 i modlitwa o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. W czwartek 5 marca, przypada rocznica sakry biskupapomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego, zachęcam do modlitwy w
- jego intencji.W pierwszy piątek miesiąca z komunią św. do chorych, uda się ks. Zbigniew od godz. 9.00. W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi od godz. 17.00. W pierwszą sobotę miesiąca z komunią św. do chorych, uda się ks. Proboszcz od godz. 9.00. Prosimy zgłaszać w zakrystii tylko te osoby, które nie były jeszcze zgłoszone, a pragną przyjąć Pana Jezusa w Komunii św. O godz. 17.00 – nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej.
- Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia są nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz. 16.30 dzieci i młodzież zwłaszcza przygotowujące się do I Komunii Św. oraz kandydatów do bierzmowania. Natomiast dorosłych o godz. 17:15.
- Przyszła niedziela to druga niedziela miesiąca i III Niedziela Wielkiego Postu.Duchowo i materialnie wspieramy naszego rodaka o. Michała Szawana posługującego na misjach w Papui Nowej Gwinei. O godz. 12.00 spotkanie modlitewno-formacyjne dla kandydatów do bierzmowania. Po Mszy Świętej spotkanie katechetyczne.
- Zachęcamy do skorzystania z broszurki pt. Pokonać Goliata by poznać mechanizmy propagandy medialnych gigantów przeciw Radiu Maryja.
- W świątyni jest ustawiona puszka gdzie możemy składać ofiary na poszkodowanych w czasie wojny na Ukrainie dla dzieci z Mariupola. W imieniu o. Marka Kowalskiego składam wam serdeczne – Bóg zapłać!
- Dziękujemy za posprzątanie kościoła 7 osobom z Bl. 3. Na przyszły tydzień prosimy o posprzątanie świątyni mieszkańców z Bl. 4. Jednocześnie przypominamy, że sprzątanie rozpoczynamy po porannej Mszy św. w sobotę. Nasz udział w sprzątaniu jest obowiązkiem i wyrazem chrześcijańskiej miłości i wdzięczności naszego serca wobec osób, które przygotowały świątynię w zeszłym tygodniu.
Katecheza 1 marca 2026r.
Święta Faustyna - „sekretarka Bożego Miłosierdzia”
Bóg w historii zbawienia często posługuje się konkretnymi ludźmi, aby przypomnieć światu o swojej miłości. Tak było również w przypadku św. Faustyna Kowalska. Ta prosta, pokorna siostra zakonna została przez Boga wybrana na „sekretarkę Bożego Miłosierdzia”, aby przekazać światu orędzie o Jego nieskończonej miłości.
Faustyna nie była osobą wykształconą ani znaną. Pochodziła z ubogiej rodziny i wstąpiła do zgromadzenia zakonnego, pragnąc całkowicie oddać się Bogu. Właśnie w jej codzienności – pośród zwykłych obowiązków – Jezus objawiał jej prawdę o swoim miłosierdziu. To pokazuje, że Bóg nie wybiera według ludzkich kryteriów. Patrzy na serce. Wybiera tych, którzy Mu ufają i są gotowi słuchać. Podczas objawień Jezus prosił Faustynę, aby przypominała światu o tym, że Jego miłosierdzie jest większe niż każdy grzech. Mówił jej, że pragnie, aby ludzie z ufnością przychodzili do Niego, szczególnie w sakramencie pojednania. Przekazał jej także konkretne formy kultu Miłosierdzia Bożego: obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem „Jezu, ufam Tobie”, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz święto Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.
W swoim „Dzienniczku” Faustyna zapisała słowa Jezusa, które ukazują nowe, głębsze spojrzenie na tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Nie jest ono jedynie jedną z cech Boga, ale największym przymiotem Jego miłości. Jezus podkreślał, że najbardziej rani Go brak zaufania ze strony człowieka. Dlatego centrum orędzia przekazanego przez Faustynę jest postawa ufności. Bóg pragnie, aby człowiek nie bał się do Niego wracać, nawet po ciężkim grzechu. Nowość tego spojrzenia polegała na mocnym podkreśleniu, że czas współczesny szczególnie potrzebuje przypomnienia o miłosierdziu. Świat naznaczony wojnami, lękiem i grzechem potrzebował światła nadziei. Przez Faustynę Bóg przypomniał, że Jego serce jest zawsze otwarte, a źródło łaski nigdy się nie wyczerpuje.
Wybór św. Faustyny uczy nas kilku ważnych prawd. Po pierwsze, Bóg może posłużyć się każdym człowiekiem, nawet najbardziej niepozornym. Po drugie, największą odpowiedzią na Boże miłosierdzie jest ufność. Po trzecie, każdy z nas jest zaproszony, aby nie tylko przyjmować miłosierdzie, ale także przekazywać je innym – przez przebaczenie, cierpliwość i miłość. Historia św. Faustyny pokazuje, że Boże miłosierdzie nie jest teorią, ale żywą rzeczywistością. Bóg nadal mówi do świata i wzywa ludzi do nawrócenia oraz zaufania. A każdy, kto powtarza z wiarą „Jezu, ufam Tobie”, otwiera swoje serce na największy dar – miłość Boga, która podnosi, uzdrawia i prowadzi do świętości.